EUVKI >> GYIK >> Mesterséges, vagy jelentősen módosított víztestek

Mesterséges, vagy jelentősen módosított víztestek

Vannak esetek, amikor kevésbé szigorú környezeti célkitűzéseket lehet megfogalmazni? Vannak olyan esetek, amikor későbbi határidőt lehet kitűzni a környezeti célok elérésére?

A Víz Keretirányelv egyes esetekben lehetővé teszi azt, hogy kevésbé szigorú környezeti célkitűzéseket fogalmazzunk meg. Egyes esetekben megengedi azt is, hogy a célkitűzéseket későbbi határidőre teljesítsük. A Víz Keretirányelv előírásai szerint nem kell feltétlenül megelőzni a víztestek állapotának további romlását, illetve felmentés adható a jó állapot elérésének követelménye alól akkor, ha minden lehetséges lépést megtesznek a víztest állapotát érő kedvezőtlen hatások csökkentésére.

Ha egy víztest mesterségessé, vagy jelentősen módosítottá nyilvánítható, akkor kevésbé szigorú környezeti célkitűzés fogalmazható meg: nem a víztest jó ökológiai állapotát, hanem csak jó ökológiai potenciálját kell elérni, ami kevésbé költséges, reálisabb és a társadalom számára fontos gazdasági és szociális célkitűzések teljesítése szempontjából elfogadhatóbb környezeti célkitűzést jelenthet.


Mikor lehet egy víztestet erősen módosítottá nyilvánítani?

Egy víztestet akkor lehet jelentős mértékben módosítottá, illetve mesterségessé nyilvánítani, ha a víztest hidrológiai és hidromorfológiai jellemzőinek a jó ökológiai állapot érdekében történő megváltoztatása (tehát például az árvízvédelmi művek elbontása, a hullámtér vízvezető képességét jelentősen csökkentő élőhelyek állapotának változatlanul hagyása stb.) jelentős mértékben csökkenti az árvízvédelmi rendszerek védőképességét, és az árvízvédelmet nem lehet más, környezeti szempontból kedvezőbb módon megoldani.

A víztest akkor nyilvánítható mesterségessé, vagy jelentősen módosítottá, ha annak mesterséges vagy megváltoztatott jellemzői által szolgált gazdasági vagy szociális célkitűzések a műszaki megvalósíthatóság, vagy az aránytalanul nagy költségek miatt nem érhetők el olyan más ésszerű módszerrel, amely a vizek állapota szempontjából jelentős mértékben jobb megoldás lenne.

A mesterségessé illetve erősen módosítottá nyilvánítást igazolási folyamatnak kell megelőznie, amely során az okokat alapos vizsgálatokkal kell igazolni. A mesterségessé illetve erősen módosítottá nyilvánítás okait a vízgyűjtő gazdálkodási tervekben ismertetni kell.


Hogyan történhet az erősen módosítottá, illetve mesterségessé nyilvánítás belvízrendszerek esetén?

Az intenzív mezőgazdaság sem indokolhatja az erősen módosítottá vagy mesterségessé nyilvánítást. Nagyon fontosak a gazdasági elemzések (pl. indokolatlanul nagy költségek kimutatása), a közérdek elemzése és a környezeti szempontból kedvezőbb megoldási lehetőségek keresése. Fontos annak a vizsgálata, hogy technikailag el lehet-e egyáltalán érni a jó állapotot.

Az erősen módosítottá és mesterségessé nyilvánítás fontos feltétele a társadalom bevonása a folyamatba.

Fontos annak a vizsgálata is, hogy milyen esetekben kérheti számon az EU a víztestek jó ökológiai állapotának elérését és mikor célszerű azt saját nemzeti érdekünkből biztosítani.